Dieta · 2 czerwca, 2021

Superfoods dla super długiego życia

Ostatnie badania pokazują, że określone substancje chemiczne w żywności – takie jak sulforafan, fitochemikalia w brokułach – współpracują z genami, aby wzmocnić naturalne systemy obronne organizmu, pomagając dezaktywować toksyny i wolne rodniki, zanim zdążą wyrządzić szkody prowadzące do raka, układu sercowo-naczyniowego choroby, a nawet przedwczesne starzenie się.

A nadzieją na przyszłość jest możliwość powiedzenia komuś, jakie choroby lub dolegliwości mogą być genetycznie predysponowane zbyt wcześnie, aby ich dieta mogła być odpowiednio ukierunkowana. Będziemy wiedzieć, które dodać, a których unikać, i będziemy w stanie podjąć proaktywną rolę w zapobieganiu lub powstrzymywaniu chorób genetycznych. W międzyczasie wiele produktów spożywczych zostało zdeterminowanych, aby nadać cios procesowi starzenia.

Likopen, pigment, który sprawia, że ​​pomidory są czerwone, wydaje się również zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, niektórych nowotworów i zwyrodnienia plamki żółtej. Jest to również związane z większą samowystarczalnością u osób starszych. Podczas gdy świeże pomidory zawierają sporą dawkę likopenu, najlepiej przyswajalne formy znajdują się w gotowanych produktach z pomidorów, takich jak sos do spaghetti i zupa oraz przygotowane salsy. Różowy grejpfrut, guawa, czerwona papryka i arbuz są również bogate w likopen.

Spożywanie co najmniej dwóch filiżanek owoców pomarańczy, takich jak słodkie ziemniaki, dynia i marchewka, zwiększa spożycie beta-karotenu, który przekształca się w witaminę A, niezbędną dla zdrowej skóry i oczu, która może również zmniejszyć ryzyko niektórych nowotworów, chorób układu krążenia i osteoporoza. Luteina i likopen, które również znajdują się w produktach pomarańczy, również pomagają zmniejszyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej i mogą chronić skórę przed uszkodzeniami słonecznymi, a nawet zmniejszać zmarszczki. Mango i kantalupy są również obdarzone beta-karotenem.

A jeśli nie robisz nic innego, aby zmienić swoją dietę, zjedz ciemnozielone warzywa. Wykazano, że znacznie zmniejszają ryzyko chorób serca i mogą również ratować wzrok. Wytyczne żywieniowe zalecają co najmniej trzy filiżanki zieleniny tygodniowo. Mrożona lub pakowana jest tak samo dobra jak świeża.

Nie zapominaj też o procesie starzenia się psychicznego. Ostatnio wykazano, że zdrowe dla serca kwasy tłuszczowe omega 3 utrzymują mózg w dobrej kondycji. Niedawne badanie wykazało, że wyższe spożycie tłustych ryb znacznie zmniejsza upośledzenie umysłowe.

Jeśli świeże ryby nie są opcją, wybierz tuńczyka w puszce, łososia i sardynki.